Stlačený vzduch v chemickém průmyslu
Historie chemické výroby
Počátky chemického průmyslu lze najít v 18. století v západní Evropě, kdy prudký rozvoj textilního průmyslu hledal efektivnější způsob, jak bělit látky. Angličan John Roebuck vynalezl nový postup, kdy místo slunečního záření, vody a močoviny použil kyselinu sýrovou.
Dalším převratným procesem byla průmyslová výroba uhličitanu sodného (sody) z kuchyňské soli, se kterou přišel Francouz Nicolas Leblanc. Soda se využívá pro výrobu řady častých produktů, jako jsou například mýdlo, sklo a mnoho dalších.
Tradice v Českých zemích
V polovině 19. století se výroba sody, kyseliny sýrové i dalších surovin pro textilní a sklářský průmysl rozšířila do naší země. První chemické závody byly postaveny na Ostravsku, v Ústí nad Labem a v Praze.
Koncem 19. století následovaly podniky vyrábějící průmyslová hnojiva, anilinové barvy a v roce 1888 byla v Pardubicích postavena první rafinérie ropy.
Stlačený vzduch v chemických podnicích
Chemický průmysl zajišťuje výrobu plastů, hnojiv, léčiv, paliv a mnoha dalších klíčových produktů. Jde o pestrý sortiment různých technologií a široká je i řada způsobů použití stlačeného vzduchu v nich. Jde například o:
- Doprava surovin. Stlačený vzduch pomáhá přepravovat tekuté i sypké materiály v rámci výroby.
- Pohon nástrojů. Mnoho výrobních i měřících zařízení je poháněno stlačeným vzduchem.
- Provzdušňování, míchání a sušení. Velmi široká řada různých výrobních postupů.
- Chlazení. Ve většině chemických výrob se využívá teplo jako součást chemické reakce. Vzduch chrání technologii před přehřátím.
- Bezpečnostní systémy. Chemická výroba je poměrně riziková a vyžaduje řadu bezpečnostních opatření. Část z nich, jako jsou například nouzové ventily, pracují na pneumatické bázi.
- Kromě stlačeného vzduchu se v chemické výrobě používá také dusík vyráběný generátory dusíky, zejména jako ochrana před oxidací.
Kvalita stlačeného vzduchu
Chemické technologie využívají korozivní, výbušné a toxické látky, proto jsou velmi citlivé na kvalitu stlačeného vzduchu bez kontaminace olejem, vodou nebo pevnými částicemi. Hojně se v nich proto využívají bezolejové kompresory ale i generátory dusíku, například od Dürr Technik.
Potřebujete ve vašem chemickém provozu kvalitní stlačený vzduch? Rádi byste snížili náklady na elektrickou energii? Na základě dlouholetých zkušeností odborníků v AIR Consult CZ s.r.o. vám pomůžeme s výběrem a instalací pneumatického systému nebo jeho kontrolou a modernizací.