Je váš stlačený vzduch opravdu čistý?

„Vzduch je prostě vzduch a žádné viditelné nečistoty v něm nemáme“, říká si mnoho firem. Jenže nežádoucí příměsi způsobují omezení životnosti technologiesnížení její účinnostinucené odstávky ve výrobě a pokles kvality výsledných produktů. Víte, jaké jsou hlavní nečistoty ve stlačeném vzduchu a jak se jim bránit?

Vzduch v našem okolí obsahuje lidským okem neviditelné nečistoty a další se do něj dostávají v průběhu stlačování z opotřebovaných součástek, olejové lázně nebo třeba rzi v potrubí. Když vzduch stlačíme, jeho objem se výrazně zmenší, ale objem nečistot zůstane stejný. Proto je jeho čistota důležitá.

Stlačený vzduch se podle kvality rozděluje do šesti tříd definovaných normou DIN ISO 8573-1:2010. Třída 1 má nejvyšší čistotu, třída 6 nejnižší. Dále se používá, zejména u bezolejového vzduchu, označení Třída 0. Tato třída musí vykazovat dohodnuté podmínky mezi dodavatelem a provozovatelem a musí být vyšší než hodnota třídy 1.

Podstatné je, kolik obsahuje tří hlavních nežádoucích příměsí:

  • Olej

Klasické rotační kompresory používají olejovou lázeň, ze které se část maziva dostává do stlačeného vzduchu. Velmi přísná měřítka na přípustný zbytkový obsah oleje má potravinářský, farmaceutický, chemický ale i textilní průmysl.

  • Prach

V prostředí průmyslových podniků existuje až 5krát vyšší množství prachových částic ve vzduchu, než mimo ně. Téměř 80 % částic prachu má rozměr menší než 2 μm, takže je vzduchové filtry na vstupu nejsou schopné zachytit.

  • Vlhkost

Vlhkost obsažené ve stlačeném vzduchu po ochlazení v potrubním systému kondenzuje. Má za následek provozní problémy a růst nákladů na údržbu.

Třídy kvality stlačeného vzduchu

Třída Přípustný zbytkový obsah oleje v mg/m³ Přípustný obsah prachu μm/mg/m³ Přípustná vlhkost rosný bod °C/g/m³
1 0,01 0,1 / 0,1 -70 / 0,003
2 0,1 1 / 1 -40 / 0,11
3 1,0 5 / 5 -20 / 0,88
4 5 40 / 40 +3 / 6,0
5 25 - +7 / 7,8
6 - - +10 / 9,4

* norma dále definuje koncentrace a max. množství částic třídy 0

Díky dlouholetým zkušenostem odborníků v AIR Consult CZ a moderním měřicím přístrojům vám pomůžeme určit kvalitu vzduchu ve vaší technologii a v případě potřeby navrhneme nejvhodnější opatření. Tím prodloužíte životnost své technologie, uspoříte náklady za její provoz a zvýšíte kvalitu svých výrobků. Ozvěte se, rádi vám poradíme.

Rychlý kontakt

E-mail

info@airconsult.cz
servis@airconsult.cz

Sociální sítě

Provozovna

AIR Consult CZ s.r.o.

Ke Sv. Jiří 3/2
312 00 Plzeň

© 2023 AIR Consult CZ s.r.o.