Filtrace stlačeného vzduchu

Atmosférický vzduch v sobě obsahuje nežádoucí pevné příměsi v podobě prachu, pylu a mikroorganismů, které negativně ovlivňují jak pneumatický systém, tak i výsledné výrobky. K jejich odstranění slouží i filtry.

Jako první obranná linie proti pevným nečistotám slouží vstupní filtry. Protože v prostorách průmyslových podniků bývá až 5krát vyšší obsah prachových částic a téměř 80 % z nich je menších než 2 μm, velká část pevné kontaminace projde do tlakového systému. Zde se k nim přidají ještě částečky rzi způsobené chemicky agresivním kondenzátem.

Filtry obecně se dají rozdělit podle svého principu na mikrofiltry a uhlíkové filtry. U mikrofiltrů prochází vzduch nařasenou látkou, která zachytí nejen pevné částice do určité velikosti, ale i kapénky olejového aerosolu. Čím je plocha filtru větší, tím je účinnější. Vnitřní prostor pouzdra filtru je navržen tak, aby co nejvíce omezoval turbulence procházejícího vzduchu. Jeho stěny jsou upraveny pro vyšší odolnost vůči chemickým látkám (kondenzátu) i abrazi pevnými nečistotami.

Mikrofiltr je třeba umístit v takové místě, kde je stlačený vzduch nejchladnější. S rostoucí teplotou stoupá průchod oleje, zvyšuje se opotřebení filtru a klesá tlak v systému.

Druhým typem filtru je filtr s aktivním uhlím, který pracuje na chemickém principu. Ten se montuje za mikrofiltr a je schopný ze stlačeného vzduchu odstranit i oleje ve formě páry nebo nežádoucí pachové látky.

Filtry jsou pro připojení k systému opatřeny závitem nebo přírubou. Jejich součástí může být diferenční manometr k měření poklesu tlaku vzduchu při průchodu a manuální nebo automatický odpouštěč kondenzátu. Pístové kompresory vyvolávají v pneumatickém systému tlakové rázy a mohou tak způsobit netěsnost filtrů. Filtry bývají barevně rozlišeny, podle svých parametrů pro zjednodušení obsluhy.

Každý filtr způsobuje v pneumatickém systému určitý pokles tlaku a tím i nutnost zvýšeného výkonu kompresoru. To má za následek růst spotřeby energie a opotřebení technologie. Důležité je pravidelně měnit vložky filtrů a omezena je i zatížitelnost filtrů kapalnými částicemi. Celý filtrační systém je nutné navrhnout s ohledem na potřebnou čistotu výstupního stlačeného vzduchu, jeho objemový průtok a maximální provozní tlak. Navíc filtry se navíc používají společně s ostatními prvky, jako jsou sušičky vzduchu, cyklónové odlučovače, vzdušníky a další, což z návrhu efektivního pneumatického systému dělá poměrně komplikovaný proces.

Díky dlouholetým zkušenostem odborníků v AIR Consult CZ a moderním měřicím přístrojům vám pomůžeme určit kvalitu vzduchu ve vaší technologii a v případě potřeby navrhneme nejvhodnější úpravy pneumatického systému. Tím prodloužíte životnost své technologie, uspoříte náklady za její provoz a zvýšíte kvalitu svých výrobků. Ozvěte se, rádi vám poradíme.

Rychlý kontakt

E-mail

info@airconsult.cz
servis@airconsult.cz

Sociální sítě

Provozovna

AIR Consult CZ s.r.o.

Ke Sv. Jiří 3/2
312 00 Plzeň

© 2023 AIR Consult CZ s.r.o.